Ketojenik diyetini denemeli misiniz?

Hepimiz için olmasa da bazılarımız için oldukça etkili bir strateji

Herkes Ketojenik diyetini yapıyor. Hayal gücümüzü yakalayan kültürel bir çılgınlık.

Ancak Ketojenik diyetin tıbbi veya terapötik bir diyet olduğunu hatırlayalım. Bu nedenle, belirli koşullara sahip insanlar için son derece faydalı olsa da, herkes için değildir.

Keto diyetinde ne yiyorsunuz?

Ketojenik diyeti esasen yüksek yağlı bir diyettir – öğünleriniz %70 veya %80 yağdır; yaklaşık %20 protein; ve yaklaşık %5 karbonhidrat. Bu bir Atkins yüksek protein diyeti değildir.

Keto diyeti sizi enerji için yanan glikozdan (karbonhidratların sağladığı) yanan ketonlara (yağın ürettiği) değiştirir. Bunu yaptığınızda ilginç şeyler olur:

Metabolizmanız hızlanır.
Açlığınız gider.
Kas kütleniz artar.
Tansiyonunuz ve kalp hastalığı risk profiliniz iyileşir.

Keto diyetini denemeli misiniz?

İşte keto diyetini yapmayı düşünmeniz için birkaç neden:

2 tip diyabet. Bir çalışma, bir yıl boyunca keto diyetinde olmanın, katılımcıların %60’ına kadar diyabeti tersine çevirdiğini buldu. Ortalama 30 poundluk bir kilo kaybıyla, insülin ihtiyaçlarını önemli ölçüde azalttı veya ortadan kaldırdılar ve artık oral hipoglisemik ilaçlara ihtiyaç duymadılar. Ketojenik diyetinin sürdürülmesi, kalori kısıtlı diyetten veya hızlı değiştirilmiş protein tutucu diyetten daha kolaydır.
Morbid obezite. Vücut kitle indeksiniz 40’ın üzerindeyse veya tip 2 diyabeti olmayan insülin direnciniz varsa, keto diyeti de çok yardımcı olabilir. Metabolizmanızı sıfırlamak için kısa vadeli bir strateji olarak kullanılabilir; sonsuza kadar üzerinde olmak zorunda değilsin.
Açıkça, ketojenik diyet, tedaviye dirençli epilepsi için bakım standardıdır. Ancak faydalarını diğer nörolojik durumlarda da görüyoruz. Araştırmalar, Ketojenik diyetinin Alzheimer hastalığı olanlar için iyileştirmeler sağlayabileceğini öne sürüyor; otizm; veya glioblastoma gibi beyin kanserleri.

Bu nedenle keto diyeti güçlü bir müdahale olabilir. Tip 2 diyabetli ve/veya morbid obezitesi olan kişiler bu konuda olağanüstü başarılı olabilirler. (Gerçek şu ki, bu birçok Amerikalıyı tanımlıyor; şu anda ikimizden biri ya prediyabetik ya da tip 2 diyabetik ve %70’imiz fazla kilolu.)

Ancak keto diyetindeyken sizi tedavi edebilecek ve takip edebilecek bir doktor veya sağlık uzmanıyla çalışmak çok önemlidir.

Ketojenik Diyetin Faydaları

Ketojenik Diyetin Faydaları : Keto diyeti pek çok faydası vardır. Kilo kaybı, enerji artması ve terapötik tıbbi uygulamalar gibi Ketojenik diyetinin faydaları bulunmaktadır.

Efsofirsat
Logo